By rzeka została przywrócona miastu, a miasto odwróciło się znów w kierunku rzeki…

« wróć

17 listopada gościem programu „Poranek dnia” Poznańskiej Telewizji ONTV był Rafał Przybył – dyrektor projektu „Portowo”. Opowiadał on o konkursie na nazwę Partnerstwa, projekcie zabudowy pofabrycznego terenu na Starołęce, i, co najważniejsze – o planie przywrócenia Warty miastu.

 

Rafał Przybył, dyrektor projektu "Portowo" w "Poranku dnia" (fot. ONTV)

 

Na naszej stronie znaleźć można wiele informacji poświęconych konkursowi na nazwę dla Partnerstwa powołanego przez miasto Poznań oraz firmy: KuiperCompagnons, DHV i SwedeCenter. Warto wziąć w nim udział, nie tylko ze względu na chęć przywrócenia rzeki miastu, lecz także dla samej nagrody, która jest niebanalna. Jest nią kajak, a zdobyć go może każdy. – Robocza nazwa samego projektu w tej chwili brzmi „Na rzecz Warty”, natomiast przy okazji utworzenia Partnerstwa wpadliśmy na pomysł, że fajnie byłoby też włączyć w to lokalną społeczność i takim sposobem na uaktywnienie jej jest właśnie konkurs – opowiada dyrektor projektu „Portowo”.

 

Dlaczego przedsięwzięcie realizowane ma być akurat na Starołęce – w miejscu tak specyficznym, nie tylko ze względu na lokalizację? – Dwa lata temu, a w tej chwili już prawie trzy, nabyliśmy nieruchomość, gdzie w zasadzie cały czas jeszcze jest to teren poprzemysłowy. Kiedyś była tam fabryka „Polleny-Lechii”, w której produkowano proszki. Druga część nieruchomości to był tzw. Stary Port Rzeczny czy stocznia remontowa – remontowano tam statki. Aż się prosi, żeby tę część Poznania przywrócić i z powrotem oddać mieszkańcom – mówi Rafał Przybył, tłumacząc: – Już od kilkudziesięciu lat stopniowo zaczęliśmy się odwracać od rzeki, przestała ona pełnić swoje funkcje transportowe i tak w miarę upływu lat jej znaczenie spadało.

 

Mimo wszystko, dyrektor projektu spogląda w przyszłość z optymizmem: – Wierzę w to, że rzeka zostanie przywrócona miastu, a miasto odwróci się znowu w kierunku rzeki. (…) To był m.in. jeden z powodów, dla których zaangażowaliśmy się w Partnerstwo „Na rzecz Warty”, ponieważ głęboko wierzymy, że będąc jedynym projektem w takim kontekście, nie możemy być wyspą – bez kontekstu.

 

Rafał Przybył sporo mówi też właśnie o projekcie, dużym i niezwykle trudnym, nie tylko ze względu na skalę i rozmach realizacji: – W naszym przedsięwzięciu jesteśmy prekursorem, przez co też jest dosyć trudno. Sam projekt będzie w dużej części projektem mieszkaniowym, nieznaczny fragment będą to również powierzchnie usługowe niezbędne dla funkcjonowania nowoczesnych mieszkańców dużego miasta na tym terenie – zapowiada.

 

Kiedy możemy spodziewać się jego realizacji? – „Portowo” jest projektem, który jest we wstępnych fazach koncepcyjnych. (…) Zakładamy, że budowa pierwszych budynków mogłaby się rozpocząć w końcu przyszłego roku, ewentualnie wiosną 2013. Myślę, że co roku będą to kolejne budynki, przez co wydaje się, że to jest projekt, który ma horyzont 8–10-letni – wyjaśnia dyrektor projektu.

 

Jednak „Portowo” to nie tylko osiedle. Tuż po wybudowaniu pierwszych obiektów mieszkaniowych, rozpocząć się mają prace nad zagospodarowaniem samej rzeki i basenu portowego. Warto pamiętać też o roli, jaką odgrywa miasto, a która zdaniem Rafała Przybyła jest wiodąca: – Nie bylibyśmy członkiem tego Partnerstwa, gdybyśmy nie wierzyli, że jest to dosyć znaczący i taki solidny impuls również dla władz miasta i zachęta, żeby również w tym zakresie podejmować decyzje. (…) Miasto powinno być też od strony ekonomicznej zainteresowane tym, żeby ten projekt ruszył do przodu.

 

Całą rozmowę z Rafałem Przybyłem, dyrektorem projektu „Portowo” znaleźć można tutaj.

Dodaj komentarz
Komentarz:
Użytkownik:
Email:
  Wyślij
 
Kategorie
Archiwum