Data / Luty 2012

Na hamak nad Wartę?

Czy w tym roku latem poznaniacy będą mogli wypoczywać nad Wartą? Tak chcieliby miejscy urzędnicy, którzy pracują nad nowym projektem dla rzeki.

 

 

W końcu coś ruszyło się i Poznań na serio chce odwrócić się twarzą do Warty. Projekt Wartostrady, marina czy bulwary, to nie wszystko. Miejscy urzędnicy chcą wykorzystać pomysły studentów Politechniki Poznańskiej, żeby poznaniaków zachęcić do wypoczynku nad Wartą.

 

– Nie wiemy jeszcze, gdzie dokładnie miałoby to powstać, bo projekt jest bardzo wstępny – mówi Lech Podbrez z Oddziału Rewitalizacji Urzędu Miasta. – Zastanawiamy się nad obszarem pomiędzy mostami Królowej Jadwigi a św. Rocha lub przy dawnym Porcie Rzecznym, na wysokości Mostu Chrobrego. Nie przesądzamy na razie żadnej lokalizacji – wyjaśnia.

 

Choć projekt rzeczywiście dopiero się rodzi, wiadomo co mogłoby tam powstać. Na rzece przycumowałyby trzy lub cztery barki-platformy, na których mogłyby być restauracje bądź kluby. Tak jak już jest na Wiśle w Krakowie czy na kanałach Odry we Wrocławiu. Na brzegu zaś powstałaby wypożyczalnia hamaków lub siedziska w postaci koszy. Całość wzbogacałoby kilkanaście rzeźb i instalacji artystycznych wyłonionych w konkursie. Mała architektura musiałaby być ponad to odporna na wodę, byłaby też podświetlana. Do tego oczywiście dojścia do obiektów i toalety.

 

Czy to się uda? – Wszystko zależy od finansów – mówi Bartosz Guss, koordynator miejskiego programu strategicznego „Rzeka w mieście” – na razie mamy na to zapisane pieniądze, ale w obecnej sytuacji budżetowej nie możemy ich być pewni. Dlatego chcemy pozyskać do współpracy partnera prywatnego – dodaje. Jeśli tak się stanie, być może projekt uda się wcielić w życie już w tym roku. Ale czy będzie się cieszył zainteresowaniem? To wszak nie pierwszy taki pomysł w ostatnich latach. W 2005 roku powstała Zielona Plaża przy Moście Królowej Jadwigi, jednak wytrzymała tylko sezon. Sukces za to odniósł KontenerArt, który w ubiegłym roku pojawił się w nowej lokalizacji, właśnie blisko Warty. Tony piasku, ogniska i hamaki, a wszystko w towarzystwie projektów artystycznych, cieszyły nie tylko młodych mieszkańców Miasta. (jg)

 

Źródło: Biuletyn Miejski

Rośnie pokrywa lodowa na Warcie. W związku z tym poziom wody w mieście może się podnieść nawet o kilkadziesiąt centymetrów – podało Radio Zachód.

 

Zamarznięta Warta w Gorzowie (fot. edy, MM Moje Miasto Gorzów)

 

Lód ciągnie się od Kostrzyna i kończy się kilka kilometrów pod Gorzowem.

 

– Dzisiaj rano, około godz. 7.00, pokrywa sięgała do 1,46 km. To jest 11 kilometrów poniżej Gorzowa. Będzie dalej się układać, z tym, że tempo przyrastania jest wolniejsze. Na początku było to około 2 km na godzinę, teraz nie więcej niż kilometr na godzinę. Rzeka ułożyła się równo i spokojnie, zatorów nie ma – mówi Jerzy Hopfer.

 

W niedzielę od godziny 7.00 poziom wody w Gorzowie wzrósł o 17 cm i wynosi 312 cm (na godz. 13.30). Stan ostrzegawczy dla Gorzowa to 380, a alarmowy 440 cm.

 

Źródło: Onet.pl

Nadwarciańskie inspiracje

Dziś znaleźliśmy coś ciekawego dla tych, którzy nie wiedzą co można robić na Wartą:

 

 Samochodowy_weekend_nad_Warta__plan_wycieczki.pdf

 Nadwarcianskie_atrakcje_Poznania__plan_wycieczki.pdf

Kajakiem_z_Puszczykowa_do_Puszczy_Zielonki__plan_wycieczki.pdf

 

Plany wycieczek pochodzą ze strony www.byway.pl

Śryż, który od kilku dni pojawia się na Warcie, nie płynie już z nurtem rzeki. Warta zaczęła zamarzać. Biuro Prognoz Hydrologicznych obecnie nie wydaje ostrzeżeń.

 

Warta zamarza (fot. Seler, Epoznan.pl)

 

Śryż to inaczej lód prądowy. Powstaje, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie co najmniej kilku kresek poniżej zera. Woda zaczyna się wtedy krystalizować i unosić z prądem wody. Duże ilości śryżu gromadzą się przede wszystkim przed zaporami i tamami, stanowiąc utrudnienie dla np. hydroelektrowni. Zatory tego typu mogą też powodować lokalne podtopienia i powodzie.

 

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW nie wydaje obecnie ostrzeżeń o możliwości wystąpienia zatorów śryżowych w Warcie. – W tej chwili w naszym województwie sytuacja jest bezpieczna. Warta zamarza, ale nie mamy danych, które wymagałyby wydawania ostrzeżenia o możliwym zatorze śryżowym – podkreśla dyżurny hydrolog IMGW w Poznaniu.

 

Niskie temperatury w Poznaniu mają się utrzymywać do przyszłego tygodnia. Już w środę i czwartek termometry mogą pokazywać około zera stopni. Wówczas problem śryżu rozwiąże się sam.

 

Apelujemy, by mimo utrzymującego się mrozu, nie wchodzić na zamarzniętą Wartę. – Lód i śryż są bardzo kruche i w każdej chwili mogą się pod nami załamać – wyjaśnia hydrolog z IMGW.

 

Źródło: Epoznan.pl

Od 16 do 22 lipca odbędzie się I Festiwal Bluesowy na Wielkiej Pętli Wielkopolskiej.

 

sxc.hu


Niebawem nie tylko Wielkopolsce przybędzie nowa atrakcyjna impreza łącząca muzykę z turystyką. Od 16 do 22 lipca zaplanowano I Festiwal Bluesowy na Wielkiej Pętli Wielkopolskiej. Jego inicjatorami są poznański bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej Krzysztof Gąszewski oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Początkującym Artystom Saturnin Żukowski, a wspiera ich w tym przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Dróg Wodnych i Turystyki Wodnej senator Jadwiga Rotnicka.

Opłynięcie całej Pętli przewidziano podczas trzech kolejnych festiwali. Podczas pierwszego, tegorocznego statek "Władysław Łokietek" ma przebyć trasę z Poznania do Kostrzyna nad Odrą. Płynący nim muzycy będą nie tylko dawać koncerty w mijanych miejscowościach, ale również brać udział w warsztatach.

Zaplanowano m.in. udział takich wykonawców jak JJ Band, Harmonijkowy Atak, Kasa Chorych, ale także Alicja Janosz z zespołem Hoodoo Band i Gienek Loska, który swego czasu tworzył bluesową grupę Seven B. Razem z muzykami popłynąć mają kajakarze i motorowodniacy. W przyszłym roku festiwal ma odbyć się wzdłuż biegu Noteci od Bydgoszczy do Kostrzyna nad Odrą, a za dwa lata drogami wodnymi prowadzącymi z Bydgoszczy do Konina.

Źródło: Polska The Times

« pierwszy    1  2  
 
Kategorie
Archiwum